2016 februárjától változtak a tűzvédelmi előírások megszegéséért kiszabható bírságtételek. Csökkentek a minimum összegek, némely szabálysértés bírsága pedig számottevően emelkedett. Tűzvédelmi bírság járhat például azért is, ha valaki nem hagy elég szabad helyet a folyosón. A bírságokat pedig a társasházak ki szokták fizettetni a gondatlan lakókkal.
Gyakori látvány a társasházak folyosóin a hervadt cserepes növény, a bicikli, az ideiglenesen pár évre ott felejtett kartondoboz, a „legközelebb levisszük” mottóval kirakott szemeteszsák, illetve a pincében, padláson, tárolókban porosodó ruhák tömkelege. Mindezekért a tűzvédelmi hatóság- azaz a katasztrófavédelem-bírságolhat, de februártól már csak kisebb mértékben.
Lehet a folyosóra pakolni, de csak módjával!
Természetesen önmagában nem szabálytalanság kirakni valamit a folyosóra, a lépcsőházba, vagy a tárolóba. De a menekülési útvonalakat legalább 110 centi szélességben (2015. március 5-e után épült ingatlanoknál 120 centi szélességben) szabadon kell hagyni. A padlásokon is lehet lomokat tárolni, de csak bizonyos mennyiségben.
Február 15-től pont a menekülési utak lezárásáért, vagy leszűkítéséért kiszabható bírságok összege emelkedett.
Nem a pénzbehajtás a cél!
A katasztrófavédelem célja az ellenőrzésekkel nem az, hogy bírságokat szabjon ki, mindig a fokozatosság elve szerint járnak el, közölték. Amikor lehet, csak figyelmeztetnek vagy köteleznek, amúgy pedig a jogszabályilag meghatározott keretösszegeken belül csak akkor szabnak ki magas bírságot, ha súlyos körülményeket találnak.
Emberéletek múlhatnak rajta!
A tűzvédelmi szabályok az emberek biztonságát szolgálják. Ha egy társasházban tűz van, a füst miatt a folyosón hagyott tárgyak nagyon balesetveszélyesek lehetnek. Egy tűzcsap pl. semmit sem ér, ha egy rosszul elhelyezett rács miatt nem lehet hozzáférni. Emberéletek múlhatnak azon, hogy a tűzoltóautó meg tud-e állni a ház előtt.
A katasztrófavédelem korrektül szokott eljárni az ellenőrzéseken, mondta a Magyar Társasházkezelők Országos Szakmai Szövetségének elnöke. Jellemzően pár tízezres bírságokat szoktak kiszabni. Ez az összeg csak akkor szaladhat fel ha a társasház nem hárítja el a problémát, és ezután újra és újra bírságot kapnak.
A bírságot egyébként, ha lehet, a társasházak ki szokták fizettetni azzal a lakóval, aki miatt kapták. Igazságtalan lenne, ha egy folyosón hagyott doboz miatt minden lakónak fizetni kellene, nem csak annak, aki odatette.