Fire Box Kft.

Munkavédelem, Tűzvédelem és Környezetvédelem

Firebox / Egyéb / Építőipari biztonsági és egészségvédelmi koordinátor-Munkavédelmi koordináció.Biztonsági és egészségvédelmi terv
Építőipari biztonsági és egészségvédelmi koordinátor-Munkavédelmi koordináció.Biztonsági és egészségvédelmi terv

……

………..

Építőipari biztonsági és egészségvédelmi koordinátor-Munkavédelmi koordináció

                                                                      

Biztonsági és egészségvédelmi  terv

 

Biztonsági és egészségvédelmi koordinátor (továbbiakban BE koordinátor): a hatályos 4/2002. (II. 20.) SZCSM–EüM együttes rendelet az építési munkahelyeken és az építési folyamatok során megvalósítandó minimális munkavédelmi követelményekről szóló jogszabály szerint az a természetes személy lehet, aki legalább középfokú munkavédelmi végzettsége van és a koordinátor alkalmazására kötelezett társaság/vállalkozás dolgozója vagy külső szolgáltatóként e feladattal.

A koordinátor nem váltja ki a munkáltatónak az Mvt 57.§-ában előírt kötelezettségét munkabiztonsági szakember foglalkoztatására vagy megbízására! Továbbá a koordinátor foglalkoztatása nem érinti a megbízó és a felelős műszaki vezető munkavédelemmel összefüggő felelősségét.

 

Kétféle BE koordinátort különböztetünk meg: a tervezői BE koordinátort és a kivitelezői BE koordinátort.

A tervezői BE koordinátor feladatai közé tartozik a különböző munkafázisok, illetve munkaszakaszok előrelátható kivitelezési időtartamának és a kivitelezési tervek elkészítése során az egyszerre, vagy csak egymás után végezhető munkafázisok, illetve munkaszakaszok meghatározása.

Mivel ezt csak tapasztalt építőipari szakember képes felmérni, ezért az építőipari végzettség és gyakorlat ehhez a munkakörhöz elengedhetetlen. Mindezek mellett nem árt, ha a szakembernek tervezői gyakorlata is van.

Feladata –nevéből is sejthetően- már a tervezés elején elkezdődik. Megtervezi azokat a szerkezeteket az építési elemekbe, amelyekhez a későbbiek folyamán a biztonságos munkavégzés eszközeit (pl. építési segédszerkezetek: állványok, lefedések, létrák, egyéni védőeszközök kikötési pontjai) rögzíteni lehet. Ellenőrzi azt is, hogy a költségvetésben már szerepeljen a biztonsági berendezések kiírása.

Ha a projekt kivitelezési szakasza előtt a biztonsági és egészségvédelmi terv nem készült el, vagy még nem jelölték ki a koordinátort, a megelőzési alapelvek projekt-előkészítésbe való beépítésének kötelezettsége nem teljesült.

 

Kivitelezői BE koordinátort a jogszabályok szerint a fővállalkozó köteles alkalmazni minden kivitelezésen, függetlenül attól, hogy egy vagy több munkáltató munkavállalói vannak-e az építkezésen foglalkoztatva. A gyakorlatban azonban csak ott van kivitelezői koordinátor foglalkoztatva, ahol az építkezés nagysága, a fokozott veszélyek megléte megköveteli jelenlétét.

 

A kivitelezői biztonsági és egészségvédelmi koordinátornak mindenekelőtt:

–          a cégek feletti érdekekkel kell törődnie,

–          foglalkoznia kell a közös, több vállalatot érintő rendelkezésekkel

–          figyelnie kell arra, hogy a különböző vállalatok dolgozói mivel veszélyeztethetik egymást, munkavédelmileg össze kell hangolni tevékenységüket, valamint

–          legfőképpen a biztonsági és egészségvédelmi terv betartására, illetve adott esetekben megváltoztatására kell ügyelnie,

–          össze kell hangolnia a munkafolyamatok ellenőrzéseit

–          meg kell tennie a szükséges intézkedéseket, hogy az építési területre csak az arra jogosultak léphessenek be.

 

A tervezői és kivitelezői BE koordinátori feladatokat egy személy is elláthatja.

Biztonsági és Egészségvédelmi Tervet (BE terv) azoknál az építkezéseknél kell készíteni, amelyek megvalósítására kiviteli terv készül. A kivitelező addig nem kezdheti meg az építési munkahely kialakítását, amíg a kivitelezési tervdokumentáció részét nem képezi a BE terv. Egy építkezésre egy BE tervet kell készíteni. Készítőjének munkavédelmi ismeretekkel és hozzáértéssel kell rendelkeznie.

 

A 4/2002. (II. 20.) SzCsM-EüM együttes rendelet előírásain kívül nincs tartalmi előírása, azonban az Európai Unió kiadta nem kötelező érvényű útmutatóját a 92/57 EGK irányelv értelmezésével és végrehajtásával kapcsolatos helyes gyakorlatokhoz, amelynek 5. számú melléklete a javasolt tartalommal foglalkozik.

Országos lefedettség


Fire Box Kft.
2600 Vác, Avar utca 5.
+36 27/501-175
firebox@firebox.hu
©2016

Bisnode tanusitvany