A lakástüzek sok esetben emberi vagy műszaki okokra vezethetők vissza.
Néhány példa:
A konyhában ott felejtett ételek, elsősorban a zsírok, könnyen lángra kaphatnak és a vacsora helyett jobb esetben romeltakarítással foglalkozhatunk.
A dohányzás mindig veszélyt jelent a lakókörnyezetre, mivel a cigaretta, mint potenciális gyújtóforrás előidézheti a tűzesetet és sok esetben halált is okoz.
A szép karácsony estét is „feledhetetlenné” teheti egy mécses által okozott tűzeset.
A látszólag élettelen tárgyak is sokszor életre kelnek, a laptop tűz, a vezetékek műszaki meghibásodása, a túlterhelt hálózatok vagy az őrizetlenül hagyott fogyasztó berendezések miatt keletkezhet tűzeset.
A kisméretű lakásokban viszonylag gyorsan, könnyen észlelhető a tűz, de egy nagyobb családi házban már hosszú idő is eltelhet a tűz keletkezése és észlelése között.
Megjegyezzük, hogy a vagyoni kár értéke négyzetesen arányos az idő múlásával.
Egy nagyobb családi házban vagy egy felügyelet nélkül hagyott ingatlanban sokáig senki sem figyelmeztet arra, hogy nagy a baj.
A fentiek alapján tehát nagyon fontos, hogy a tüzek keletkezését minél hamarabb felismerjük, mert a tűz terjedése és annak oltása versenyfutás az idővel.
A lakásokban minimális költséggel hő- és füstérzékelők elhelyezését, illetve felszerelését javasoljuk.
Az ilyen technikai berendezések telepítésekor mindig konzultáljunk szakemberrel, mert az ő közreműködésükkel még biztonságosabbá tehetjük lakóhelyünket tűzvédelmi szempontból.