Tűzoltó, katona- ezek jutnak az ember eszébe, mikor veszélyes szakmákról hall. Pedig a valóságban ennél jóval hétköznapibb munkák hordozzák a legtöbb veszélyt a munkavállalókra nézve.
Magyarországon legnagyobb veszélyben az építőiparban dolgozók élete van, de munkavédelmi szempontból nagy kockázatot hordoz magában, ha mezőgazdaságban, állattenyésztésben, egészségügyben, vagy raktározás-szállítmányozás területén dolgozunk.
A listából az építőpipar áll az élen, ebben a szakmában történik a legtöbb baleset, amely általában súlyos sérüléssel, olykor halállal végződik. Magasban végzett munka, leomló falak, elszakadó vezetékek -ezek a rizikófaktorok, amelyek leginkább jellemzők. A mezőgazdaságban és állattartásban a gépekkel való munka és a rendkívüli fizikai megterhelés vezet legtöbbször a balesethez, de az állatok maguk is sokszor a baj forrását jelentik. (állatorvos, állatidomár, bikarodeós, kígyófejő stb.)
A raktározás-szállítmányozás szektorban az anyagmozgatás, munkaeszközök és gépek , illetve a védőeszközök nem, vagy nem megfelelő használata jelentik a legnagyobb veszélyt.
Világszerte a repülés, halászat, favágás, tetőfedés-állványozás számít a legveszélyesebb szakmának, de a segédmunkások körében is sok a végzetes beleset.
Bármilyen veszélyes munkakört nézünk, a legjobb védekezés a megelőzés! Amellett, hogy a munkáltató biztosítja a biztonságos munkavégzés feltételeit, fontos a rendszeres munkaköri orvosi alkalmassági vizsgálat, a munkavédelmi oktatás és a rendszeres védőeszköz ellenőrzése, szabályok és előírások betartása.